Piatok 13teho deň prekliaty, zmení

Autor: Jozef Hajdu | 13.5.2011 o 10:37 | Karma článku: 5,47 | Prečítané:  1474x

ho iba niečo absolútne šťastné a uspokojúce. Niečo, čo vyneguje povery o nešťastnom piatku 13teho. Viacerí asi ani netušíme, prečo sa hovorí o tomto dni ako o dni nešťastia, smoly a pohromy.

Ja som v dnešný deň sa   zobudil a žena mi hovorí: „Jožko, je piatok, 13teho, dávaj pozor, do prace choď pomaly, v práci sa nerozčuľuj, aby sa Ti nerobili žalúdočné vredy, nič nekupuj a hneď po práci príď domov. Budeme domova sedieť a čakať, kedy ten prekliaty deň pominie."

A to aj robím. Sedím v práci a pracujem. Tak ako Vy - ktorí čítate tento blog v práci, snažím sa nič nerobiť tak, aby ma nekopol elektrický prúd, neoblial som sa kávou, aby sa niečo zlé nestalo. A premýšľam. Prečo je vlastne piatok 13teho nešťastný ?

Našťastie na svete existuje internet, rôzne encyklopédie a wikipédia, ktorá hovorí:

1.      Pôvod povier o piatku trinásteho sa spája, pravdepodobne iba od stredoveku, so skutočnosťou, že práve trinásť ľudí sa zúčastnilo na poslednej večeri Ježiša Krista, ktorý bol ukrižovaný na Veľký piatok.

2.      Ďalší možný pôvod tejto povery pochádza z nórskej mytológie. Dvanásť bohov malo hostinu vo Valhalle. Zlomyseľný Loki prerušil oslavu ako nepozvaný trinásty hosť a naaranžoval, že Hod, slepý boh temnoty, vystrelil na Baldura, boha radosti a šťastia, šíp s imelovým hrotom. Baldur bol zabitý a Zem bola uvrhnutá do temnoty a smútku.

3.      Niektorí tiež hovoria, že uväznenie Jaquesa de Molay, veľmajstra Rádu templárov, a 60 vysokopostavených rytierov v piatok, 13. októbra 1307 kráľom Francúzska Filipom IV. je skutočný pôvod tejto povery. V tento deň chytili, uväznili a potom mučili tisíce templárov. Po ich 'priznaní' boli popravení. Od tohto dňa ho nasledovníci templárov považovali za diabolský a nešťastný deň.

Trojka sa mi celkom pozdáva. Na Slovensku by možno v niektorý piatok 13teho v budúcnosti, ak by sa udialo niečo podobné so slovenskými FaJmi ako s nešťastnými templármi, tak by sa to všetko zlo vynegovalo a piatok 13teho, by bol už  nie prekliaty, ale Fájn deň. Požijeme, uvidíme...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?